Stanovy spolku
ČAFC 1899 – spolek přátel ČAFC Praha
I. Název, sídlo, právní forma a doba existence
- Název spolku: ČAFC 1899 – spolek přátel ČAFC Praha (dále jen „spolek“ nebo „ČAFC 1899“)
- Sídlo: Praha, Česká republika, případně podle rozhodnutí výboru.
- Právní forma: Spolek podle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
- Doba existence: Spolek je zakládán na dobu neurčitou.
II. Účel, poslání a cíle činnosti spolku
- ČAFC 1899 je spolkem přátel Českého Athletic & Football Clubu Praha (dále jen „ČAFC Praha“).
- ČAFC 1899 udržuje odkaz
ČAFC Praha a jeho předchůdců, historického klubu založeného v roce 1899 pod názvem ČAFC Královské Vinohrady, který stál u zrodu organizovaného fotbalu v českých zemích i u zrodu samostatného Československa.
- ČAFC 1899 udržuje a rozvíjí kontakty mezi bývalými a současnými členy, hráči, funkcionáři a příznivci ČAFC Praha.
- ČAFC 1899 organizuje společenské, sportovní a kulturní akce (například setkání, zápasy či turnaje, oslavy výročí, vzpomínky na slavné osobnosti).
- ČAFC 1899 podporuje všechny, kdo se podílejí na fotbalových aktivitách původního klubu ČAFC Praha a usilují o jeho transparentní hospodaření.
- ČAFC 1899 podporuje snahy o plnění závazků ze strany majitele areálu ČAFC Praha v Záběhlicích – zejména snahy o vytvoření a zachování důstojných a dlouhodobě udržitelných podmínek pro fotbalovou činnost v areálu ČAFC Praha v Záběhlicích.
- ČAFC 1899 chrání zájmy historického klubu ČAFC Praha a jeho odkaz v případě ohrožení fotbalové činnosti nebo v případě zániku fotbalové činnosti v původním spolku ČAFC Praha.
- ČAFC 1899 je platformou pro zachování a rozvoj aktivní činnosti spojené s fotbalem, případně i pro účast v pražských soutěžích, pokud to situace původního klubu ČAFC Praha bude vyžadovat.
III. Členství
- Členem spolku může být každá fyzická osoba, která souhlasí s účelem spolku a aktivně se podílí na jeho činnosti.
- Přijetí členů provádí a schvaluje výbor na základě zájmu a žádosti o členství včetně poskytnutí základních identifikačních údajů jako je alespoň jméno, příjmení, datum narození, adresa trvalého pobytu a dobrovolně e-mail a telefonní číslo. Potvrzení o přijetí, nebo nepřijetí bude dotyčnému zasláno e-mailem.
- Členství je dobrovolné. Člen má právo účastnit se členských schůzí, volit a být volen do orgánů a funkcí spolku, být informován o činnosti a finančním hospodaření spolku a všeobecně se podílet na spolkovém životě.
- Členové spolku mají povinnost dodržovat stanovy, plnit usnesení orgánů spolku, aktivně hájit zájmy spolku, nepodnikat žádné kroky, které by mohly být v rozporu se zájmy a účelem spolku.
- Členové nesmí být diskriminováni na základě věku, pohlaví, národnosti apod.
- Výbor může významným osobnostem spolku nebo původního klubu ČAFC Praha udělit i čestné členství. Práva a povinnosti čestných členů jsou totožná s těmi u řádných členů spolku. Čestní členové mohou být zbaveni povinnosti platit členský poplatek, pokud je zaveden.
- Spolek vede a aktualizuje seznam svých členů online formou. Seznam členů v podobě jméno, příjmení a rok narození bude zpřístupněn na základě žádosti člena spolku, pokud výbor neurčí jinak.
- O zavedení a výši členských příspěvků rozhoduje výbor. V případě zavedení členských příspěvků jejich výši uvede do stanov.
- Vznikem spolku se zavádí roční členský příspěvek. Jeho výše je dobrovolná.
- Členství ve spolku zaniká vystoupením na žádost člena, úmrtím člena nebo vyloučením člena.
- O vyloučení člena může rozhodnout většinou hlasů výbor spolku, pokud člen hrubě či opakovaně porušil stanovy.
IV. Orgány spolku
a) Výbor: Statutárním a zároveň nejvyšším orgánem spolku je výbor.
- Výbor rozhoduje o zásadních otázkách činnosti spolku, schvaluje rozpočet, upravuje a schvaluje stanovy.
- Skládá se ze sedmi členů – předsedy, místopředsedy a dalších pěti členů, kteří mohou mít specifické pozice dle potřeby. Funkci člena výboru mohou vykonávat osoby způsobilé k výkonu takovéto funkce dle zákona ve věku nejméně 18 let.
- Výbor zajišťuje řízení spolku a dbá na doporučení členské schůze.
- Členové výboru komunikují průběžně a setkávají se online nebo osobně dle potřeby. O zásadních rozhodnutích se usnášejí při online nebo osobních schůzích výboru nadpoloviční většinou účastnících se členů výboru. Výbor je usnášeníschopný, pokud je na zasedání přítomna nadpoloviční většina členů výboru.
- První členové výboru jsou jmenováni dohodou o založení spolku, která zároveň určí, kdo bude prvním předsedou výboru, a tedy předsedou spolku, a místopředsedou výboru. Pokud zůstane některá ze sedmi pozic v době založení spolku neobsazená, její doplnění se řídí částí IV. – 1 – h těchto stanov. Funkční období člena výboru je tříleté. Po uplynutí funkčního období jsou členové výboru voleni členskou schůzí na tři roky. Zvolení členové výboru následně ze svého středu volí předsedu a místopředsedu.
- Za spolek jedná navenek předseda výboru a v jeho nepřítomnosti místopředseda výboru. V případě bezprostředního nebezpečí je předseda oprávněn doručovat pokyny na vlastní odpovědnost ve věcech spadajících do oblasti působnosti členské schůze nebo výboru; ty vyžadují následné schválení příslušným orgánem spolku. Jednat za spolek může též jiný člen výboru, případně jiná osoba, a to na základě písemného pověření výboru. Předseda může delegovat část nebo celou svou agendu na jiného člena výboru a tuto delegaci kdykoli zrušit. Oprávnění předsedy spolku může být omezeno jen rozhodnutím výboru nebo stanovami. Toto omezení však není účinné vůči třetím osobám.
- Členství ve výboru zaniká koncem funkčního období, odstoupením z funkce (oznámení písemnou či elektronickou formou) či odvoláním členskou schůzí pro zvláště závažné porušení stanov (hlasy nejméně tří pětin přítomných členů s hlasovacím právem).
- Počet členů výboru lze na předepsaný počet doplnit kooptováním člena výboru do nejbližší volební členské schůze, případně výbor může doplnění přenechat nejbližší členské schůzi.
- Výbor může usnesením ustavit zvláštní funkce důležité pro chod spolku. Kandidáty do těchto funkcí může navrhovat jakýkoli člen spolku. Navržené kandidáty schvaluje do funkcí výbor nadpoloviční většinou hlasů svých členů přítomných při osobní či online schůzi výboru. Funkční období schválených kandidátů do zvláštních funkcí (dále „funkcionářů“) je tříleté. Výbor může poté obsadit funkci novým hlasováním. Výbor může také funkci kdykoli zrušit či funkcionáře odvolat, pokud se na tom usnese nadpoloviční většina členů výboru.
- Pokud spolek v budoucnu začne vykonávat pravidelnou činnost na denní bázi (např. se transformuje do spolku s fotbalovým týmem, který se účastní soutěží), výbor zajistí úpravu stanov a nejvyšším orgánem s náležitými pravomocemi ustaví členskou schůzi.
b) Členská schůze: Orgánem spolku pro navrhování činnosti a komunikaci s členskou základnou je členská schůze.
-
- Členská schůze volí členy výboru a přijímá usnesení, která mají pro výbor doporučující význam.
- Členská schůze je usnášení schopná, pokud je přítomen nadpoloviční počet členů spolku, kteří jsou zároveň členy výboru či funkcionáři spolku dle části IV–1–i těchto stanov. Účast na členské schůzi je možná i na základě plné moci.
- Členskou schůzi svolává výbor a koná se příležitostně, nejméně však jedenkrát za tři roky coby volební. Její konání mohou také vyvolat členové spolku dle příslušného zákona. Svolání je možné mj. oznámením na e-mailové adresy členů nebo online zprávami na čísla mobilních telefonů členů tak, jak členové tyto kontaktní údaje uvedli při vzniku svého členství ve spolku. Jinak se svolávání schůzí řídí příslušným zákonem.
- Členská schůze se smí konat osobně, per rollam případně online za pomoci nástroje, který umožňuje videokonferenční hovor a snadné připojení všech členů (typu Google Meet apod.).
- Hlasovací právo má při členské schůzi každý člen, který v den schůze dosáhl nejméně 18 let věku. Každý takový člen má jeden hlas.
- Při volební členské schůzi smí kterýkoli člen navrhovat kandidáty do výboru a kandidovat do výboru, pokud splní podmínky.
- Při volbě členů výboru má každý hlasující člen spolku tolik hlasů, kolik členů výboru se právě vybírá. Pokud je kandidátů do výboru více než míst ve výboru, hlasuje se vícekolově. V každém kole je do výboru zvolen kandidát s nejvyšším počtem hlasů (nebo více kandidátů se stejným, nejvyšším počtem hlasů) a vypadává kandidát s nejnižším počtem hlasů (nebo více kandidátů se stejným, nejnižším počtem hlasů), dokud nezbyde právě tolik kandidátů, kolik je míst ve výboru. Pokud získá v rozhodujícím kole více kandidátů stejně hlasů a není kvůli tomu možné rozhodnout, kdo obsadí zbývající místa ve výboru, koná se mezi těmito kandidáty zvláštní kolo hlasování, které určí potřebné pořadí kandidátů. Podrobnosti stanoví Jednací a volební řád členské schůze spolku.
V. Hospodářská činnost a majetek
- Spolek získává prostředky z členských příspěvků, darů, sponzorství a jiných právních zdrojů.
- Majetek spolku slouží k naplňování jeho cílů, včetně podpory aktivit, údržby areálu, organizace akcí apod.
- Za závazky vůči třetím osobám vzniklé při činnosti spolku je vázán výlučně spolek s tím, že členové spolku neručí za závazky spolku vůči třetím osobám.
- Pro účely činnosti spolku je zřízen u banky na jméno spolku účet s podpisovým právem předsedy spolku a jednoho člena výboru spolku.
- Spolek hospodaří transparentně dle platných zákonů.
VI. Závěrečná ustanovení
- Stanovy mohou být změněny pouze písemně na základě usnesení schůze výboru, a to vždy většinou hlasů přítomných účastníků.
- Spolek zaniká pouze jednomyslným rozhodnutím výboru, třípětinovou shodou účastníků členské schůze či jiným zákonným důvodem.
- V případě zániku spolku přejde jeho majetek na jiný neziskový subjekt s obdobnými cíli, v souladu s platnými předpisy.
- Právní vztahy založené těmito stanovami se řídí právním řádem České republiky. Na skutečnosti výslovně neupravené těmito stanovami se použije obecná úprava zákona č. 89/2012 Sb. – občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.
V Praze 6. 6. 2025

Web vytvořil bývalý hráč ČAFC – Pavel Kural
© ČAFC 1899 – 2025