Bednář a Škoda zachraňují historický klub, kde začínali. Podpořili vznik nového spolku ČAFC 1899
Populární „Čafka“ kdysi konkurovala Slavii i Spartě. Teď je zakládající klub českého fotbalu ČAFC Praha ve stavu klinické smrti. Skupina bývalých hráčů proto přichází s iniciativou za jeho záchranu a zakládá ČAFC 1899, spolek přátel skomírajícího oddílu. Zapojili se i nejslavnější žijící odchovanci klubu, bývalý sparťan Roman Bednář a slávista Milan Škoda. První akcí ČAFC 1899 je historická rekonstrukce ligového zápasu po 100 letech proti DFC Prag v úterý 17. června ve Strašnicích.
Praha – 11. června 2025
Současný kouč třetiligového Motorletu Bednář se fotbal naučil právě v záběhlickém oddílu, odkud to postupně dotáhl až do anglické Premier League. „Chci, aby klub dlouhodobě fungoval a aby děti, které v jeho areálu s fotbalem začínají, z toho měly stejnou radost jako já v 90. letech. A třeba i šanci na skvělou kariéru. Chci klubu vrátit to, co mi dal on,“ říká Roman Bednář, čestný člen nově vzniklého spolku přátel ČAFC.
„Nás to na Čafce hlavně bavilo. Vyrostl jsem tam, maminka mě tam vozila od sedmi let. Mám Čafku rád a chci, aby tam v důstojných podmínkách mohli působit i současní hráči. Proto jsem se rozhodl podpořit nově založený spolek ČAFC 1899 a stát se jeho čestným členem. Věřím, že to pomůže,“ říká další odchovanec Čafky a další bývalý reprezentant Milan Škoda.
Mezi odchovance ČAFC patřili i vicemistři světa 1934 Ladislav Ženíšek a 1962 Josef Jelínek nebo současná reprezentantka Aneta Pochmanová. V moderní éře hraje ČAFC Praha hlavně pražské soutěže, některé týmy mládežnické akademie se účastní i českých ligových soutěží.
„Tohle všechno je ale v ohrožení, klubu jde o přežití. Chceme přispět k jeho záchraně a důstojnému fungování, aby v nádherném prostředí zelené rekreační zóny Prahy 10 v Záběhlicích mohli vyrůstat další Škodové, Bednářové i Pochmanové. Práce s mládeží se stále velmi dobře daří, ale zázemí se rozpadá, klubu nepatří pozemky a jejich majitel dlouhodobě neplní své závazky vůči oddílu, který ve spolupráci s bývalými funkcionáři ovládl,“ říká předseda nového spolku Tomáš Kaliba.
Ten byl do loňska kapitánem A-týmu ČAFC Praha v pražském přeboru. V klubu strávil coby hráč celých 27 let své kariéry a jeho rodina tam začala působit už v roce 1942. „Název ČAFC 1899 jsme samozřejmě vybrali podle roku založení našeho klubu, který byl u toho, když v českých zemích vznikl organizovaný fotbal. Prvním svazovým předsedou se dokonce stal dřívější slávista a v té době už kapitán ČAFC Karel Freja,“ dodává Kaliba. Už v 60. letech minulého století měla Čafka svůj Odbor přátel.
„Cítíme zodpovědnost nejen k tradici klubu, která je provázaná s dějinami naší země, ale i ke generacím čafáků, kteří oddílu dali kus svého života a současný stav je trápí. Jsem jedním z nich. Čafka pro mě znamená mé dětství a formování hodnot,“ říká místopředseda nového spolku ČAFC 1899 Jakub Šindelář, který byl v mládežnických kategoriích spoluhráčem Milana Škody a v klubu působil až do dospělosti. „Zároveň bychom chtěli podpořit současné hráče a trenéry ČAFC, kteří působí v nedůstojných podmínkách a drží současný klub při životě,“ dodává Šindelář.
„Jsou to hrdinové, kteří v chátrajícím areálu čekají, jaký drobek odpadne a jestli půjde druhý den pokropit trávník nebo v zimě vyhřát šatnu. Kdyby ale byly splněny závazky vůči klubu a hospodaření bylo transparentní, byl by klub soběstačný. O výstavbě nového, bezpečného zázemí, kde by se také výrazně ušetřilo za energie, se nahlas mluví už víc než deset let. Místo nové budovy jsou tu ale jen opakované sliby. Třeba projekt na místě bývalého autoservisu, který absolutně neodpovídá potřebám dlouhodobého fungování klubu s tolika mládežnickými kategoriemi,“ podotýká Tomáš Kaliba.
Vlastník pozemků pod areálem ČAFC v pražských Záběhlicích, společnost Sport Resort Záběhlice (dříve Pupp Tenis Resort), zároveň ovládá i fotbalový spolek ČAFC Praha, v jehož výboru má většinu. Nedodržuje však stanovy, nepořádá předepsané členské schůze ani pravidelné schůze výboru, nezveřejňuje účetní závěrky a kontroluje všechny finanční toky včetně dotací a členských příspěvků.
Kromě toho v roce 2021 došlo k neúspěšnému pokusu vyjmout značnou část areálu ze stávajícího územního plánu, aby se na této části pozemku v rekreační lokalitě daly stavět i jiné než sportovní stavby. O tomto záměru a pokusu nebyla členská základna klubu informována. Ohrožena je tedy i samotná existence historického klubu, který je také důležitým a vyhledávaným sportovním oddílem pro rodiny ze Záběhlic, Zahradního Města i Spořilova, tedy z území Prahy 10 i Prahy 4.
Členská schůze ČAFC Praha schválila kvůli finanční situaci klubu odprodej klubových pozemků v roce 2003. Podmínkou bylo, že fotbal v areálu zůstane. Prodejní cena byla hluboko pod tou odhadní a součástí plnění mělo být mimo jiné i to, že nový vlastník opraví budovu zázemí nebo postaví novou. „To se přes opakované sliby za dvacet let nestalo a klub na tom tratí miliony. Informace o hospodaření, na kterou máme podle stanov coby členové nárok, prezident klubu po mé žádosti už přes rok nedodal,“ popisuje předseda ČAFC 1899 Tomáš Kaliba s tím, že nový spolek usiluje i o to, aby lidé pečující v ČAFC Praha o fotbal měli přístup k potřebným informacím a byli pro vedení partnerem v duchu stanov spolku.
Členové a přátelé ČAFC Praha loni v létě předložili majiteli areálu petici, kterou při oslavách 125 let klubu podepsalo skoro 200 lidí a která žádala splnění závazků a výstavbu důstojných šaten a dalšího zázemí. Výbor ni nereagoval. „Bohužel to není jediný případ. Prezident klubu, který zastupuje majitele areálu, se nezúčastnil ani oslav samotných. A když loni zemřel nejslavnější hráč ČAFC Praha, vicemistr světa Josef Jelínek, nepřišel se s ním nikdo z momentální reprezentace klubu rozloučit,“ podotýká Jan Kaliba, člen výboru ČAFC 1899.
Právě pečovat o historický odkaz klubu a udržovat pohromadě komunitu lidí, kteří Čafkou za posledních šedesát let prošli, je dalším cílem nového spolku. „Bez toho by například zanikla stará garda, kterou udržujeme při životě. Dvakrát ročně pořádáme akce, na kterých se scházejí lidi, kteří Čafkou prošli za posledních 60 let. Těch jsou stovky a my zveme každého, komu na klubu záleží, aby se stal členem a jakoukoli formou se zapojil do záchrany ČAFC,“ zve Jan Kaliba. Podat přihlášku nebo jinak podpořit iniciativu je možné na webu www.cafc1899.cz.
Dalšími členy výboru ČAFC 1899 jsou odchovanec a dlouholetý hráč ČAFC Praha Václav Kural a Jiří Trunc. Ten v klubu v roce 2000 obnovil B-tým, který z nejnižší soutěže postupně dovedl o tři patra výš až do 1. A třídy. Z jeho práce oddíl těží dodnes.
„Věříme, že i majitel areálu si uvědomuje zodpovědnost, jakou má vůči jednomu z nejstarších fotbalových klubů v zemi, který ovládá. Jsme připraveni se zapojit a společně pracovat na tom, aby se podmínky zlepšily, klub měl vizi dlouhodobého fungování a všichni jeho bývalí i současní členové chodili na stadion Bratří Voglů rádi, s chutí klub i areál ve svém volném čase rozvíjet,“ říká Václav Kural.
„Neustálé odkládání rekonstrukce zázemí a dalších závazků může v brzké době vést až k zániku fotbalové činnosti. Naše iniciativa navazuje na předchozí snahy to řešit a je zárukou, že historie klubu, jeho činnost a komunita zůstanou zachovány. Zároveň budeme aktivně vymáhat historické právní závazky vůči klubu. Kdokoli sdílí naše hodnoty, je vítán. Čafka žije a žít bude,“ říká místopředseda ČAFC 1899 Šindelář.
První akcí spolku ČAFC 1899 je utkání proti týmu pražských Němců DFC Prag v úterý 17. června od 17:30 v Praze na hřišti Unionu Strašnice. „Jde o historickou rekonstrukci zápasu nejvyšší československé soutěže z června 1925. Národní listy o tom psaly na titulní straně, když Čafka tenkrát DFC senzačně porazila 1:0. V lize pak skončila pátá, to bylo nejlepší umístění klubu v oficiální soutěži v dějinách,“ vypráví Jan Kaliba. Přátelé Čafky se tam za účasti rodiny zároveň za klub rozloučí s nejslavnějším odchovancem Josefem Jelínkem, který loni v listopadu zemřel.
„ČAFC je součástí národního bohatství. Náš klub přežil Habsburky, Hitlera i Gottwalda. Byl součástí odboje za první světové války a přispěl ke vzniku Československa. Čafáci umírali za holocaustu. Klub prožil těžké chvíle, čtyřikrát se stěhoval – z Vinohrad postupně až do Záběhlic. Ale díky obětavým čafákům existuje už 126 let a nechat ho padnout, to pro nás není varianta, ať se stane cokoli,“ uzavírá Jan Kaliba.
Výbor ČAFC 1899 – spolku přátel ČAFC Praha
Tel.: + 420 737 688 632 (Tomáš Kaliba, předseda ČAFC 1899)